Домашние задания: Другие предметы
помогите сделать упр. по англ.яз.
Complete these sentences with must,have to,should or had/d better in the approprite tense and form.In some cases two answers are possible.You ...eat more fruit and vegetables.You look so pale.Sunday is my day off,but I....to work last Sunday.You....smoke so much.It is very bad for your health.The university entrance exams are approaching.I....work hard if I want to pass.I think I ...wear these heavy shoes today.It is a long walk up to Mtatsminda.The school rules say that every pupil....wear a unifom at school.My opinion is that teenagers ...be allowed to by cigarettes or alcohol.He ...leave at 7.School starts at 9 o clock,and it is not very far.
You SHOULD (MUST) eat more fruit and vegetables.You look so pale.
Sunday is my day off,but I HAD to work last Sunday.
You MUSTN'T (SHOULDN'T) smoke so much.It is very bad for your health.
The university entrance exams are approaching.I HAVE TO work hard if I want to pass.
I think I'D BETTER wear these heavy shoes today.It is a long walk up to Mtatsminda.
The school rules say that every pupil MUST (SHOULD) wear a unifom at school.
My opinion is that teenagers MUST NOT be allowed to by cigarettes or alcohol.
He HAS TO leave at 7.School starts at 9 o clock,and it is not very far.
+с№ёэ№щКхЁьшэРяшёюъюяЁхфхыхэшщ+фЁхёНш=р=№ИюЁьр=шЁютрээ№щъюэхч¶юЁь№эрёрыю¶юЁь№Complete эти предложения с, должны к должен должен или had/d лучше в approprite времени и форме. В некоторых случаях два ответа возможны.
Вы ...едите больше фруктов и овощей. Вы выглядите настолько бледными.
Воскресенье - мой свободный день, но я ...чтобы работать в прошлое воскресенье.
Вы ...курите так. Это очень плохо для вашего здоровья.
Университетские входные экзамены приближаются. Я ...упорно трудятся, если я хочу пройти.
Я думаю я.. . носят эти тяжелые ботинки сегодня. Это - длинное, приближаются к Mtatsminda.
Школьные правила говорят, что каждый ученик ...носит unifom в школе.
Мое мнение - то, что подростки ...позволяться сигаретами или алкоголем.
Он ...уезжает в 7. Школьные начала в 9 часах o, и это не очень далеко.
Это так переводчик перевёл)) )