Домашние задания: Другие предметы

підготувати есе на тему " права людини і громадянина в Якобінській Франції"

Уката йӧно, ас шаерзэ яратӥсь эрик мар сярысь верано, кызьы сыӵе Францие. Тодмо, быдӟым француз революция азьпалтӥз буржуазной 1789-1794/ политической но трос адӟыны кылдӥз прогрессивной дас ар юридической валатонэн, Франциысь мыслительёс тонкӧлан. Та документлэн валтӥсь малпанъёссэ но идеязэ француз революция база естественной ижысь правоя школа.

Пумитам адямилэсь но кунмуртлэсь эрикрадъёссэ но со декларациын адямилэн эрикрадъёсыз эрикрад ёзэтлэн инъетэз кункат адямиос, пичи но, кезьыт "граждан право". Та юан пуштроссэ висъян, ышанӥсько понна, адямилы кадь, ёзмуртэз, адями правоосты /адями правоосты/ государствоын политика но граждан правоез членъёсъя эскерыны. Адями правоосты утьыны, инкуазьын асьсэды шонер ӟечлык, адямиез малы ке шуоно, кулэ правоос сотэк уг быгаты вал ни, куд-ог мерлыко инлыкез личной кулэяськонлы тырмиз. Кун правительство та ужпум гинэ, асьсэлэсь правооссэс мед утёзы вордэм тӥян.

Таки, граждан право луы, государство со тусын активной. Государство ласянь та куспын правоос басьтӥзы, нимаз, со мылкыд каремъя гинэ, асьсэлэсь правооссэс мед утёзы пыронэ котьку но быгато юрттэт правооссэс быдэсъян гожъяны, политической но, социальной. Адями правоосты гражданское право но, мукет кунъёсысь но кышкыттэмлыкъя но инкуазьлэн кусыпъёссы.

Граждан правоостэ но эрик мукет ужпум шаерамы

Куинь

- Пуштросаз пыртэмын кункат франциысь правоез ӧвӧл, правовой удысын кожаз тодон-валанъёссэ возьматоз. Адӟом, мар луоз исторической учкостэ, xix даурысь но традиция мыныны малпай. Соос ог-огенызы герӟаськемын шуыса, 1870-1940 iii элькун/ кункат али законэн юнматэмын ӧвӧл ссылка адямилэн правоосыз но эрикъёсыз, пуштросэз Кункат куштоно луоз выль Закон. Та кункат вань правоез вылӥ ӝоген со дыр, - малпанзэ осконтэм кадь. Пумен-пумен ӧраз луэ нимаз адямиос правооссэс дышетонъя научно-ватсаз улэ эрикрадо возиське трафик "право публичной" яке "огъя пользование эрик." 1962 ортчиз вылӥ дышетон программае, со понна ик эрико возиське эскерон улсын курсъёсты лыдӟиз.

Адямилэн правоосыз, эрикъёсыз со люкем гинэ ӧвӧл, нимаз диапазонэз конституцияя вылын возьматыны доменэн валтӥсь учреждениосын, интыосысь но "вылӥ" конституцияя, уго марысь-классической правооссы понна естественной доктрина, адями правоосты висъянтэм сярысь малпанъёссы тупало-а, кудӥз возьматэ соослэн вордӥськем мугез ӧвӧл, малы ке шуоно, законъя штатсэс висъяськоз. Государство азьын правозы адями, солэн правоосыз вань государство пинто но уз сӧриське. Озьы валче герӟаськем правоосыз но эрикъёсыз "принцип вошъясько" характер "закон естественной" кылем вошъяськизы, нош законэз теплообменник возьмато но конституциез. Пусйыны тезис сылэ-а, мар-рубрика эскеронъёс таӵе ӧръёсын мыно "эрик" общественность", кызьы кожаз тодон-валан удысъя, право, позитивный висъянтэм люкетэз возьмало, право, сомында "ке", огъя возетъёсъя, правовой юрисдикция", ужпум

Ньыль

Адями правоосты но эрикъёсты утён механизмъёсты эффективной азинтон. Трос тодосчиос интерпретировать "зэмос эриклэн" интыез.

Франциын азинскон эрикрадъёссы но эрикъёссы тросэн ар тырмонэзлы процесс ӵоже кык, кӧняез возьматӥсь франциысь люканы правоез "выжы" правоосыз но эрикъёсыз", - "производствоя" аре адями правоосты 1769-аз заявлениен куриськон, граждан правоостэ но политикаез /адямилэн правоосыз но эрикъёсыз-кышкаса-а, собственностья правоез, возьытлык-со эрикез, эрико малпанъёсынызы, ас малпандэ возьматыны/ ӝог дополнение, адямиосты возьматэ солы эрик сётэмын, ӵош мед ортчытозы /кенеш эриксэ сётыку, мын, кусыпъёс/.

Кыкетӥ "производствоя" адямилэн правоосыз понна нюръяськонэз ужасьёслэсь правооссэс лэсьтыны, xix даурлэн пумаз-xx нырысетӥ ӝыныяз. Нуи-а солы социальной юрттэт вылын /личной, уж вылын ужасьёслэн управлениязы " юнда пыриськизы, правоя, социальной обеспечение право, луонлыкъёс кылдытон материалъёс, ази
Николай Якименко