Домашние задания: Другие предметы

Помогите с уроком англ яз

Ask and answer the questions. Use the words in brackets.When do Fred and Rose usually go to the seaside?(in July)What is your favourite dish in summer?(mushroom soup)Where does Mike often climb the mountains?(in Turkey)Who has taken your younger brother out to the Zoo this morning?(our uncle)Which of you cooked a meak for your family yesterday?(my sister)What museum have you visited today?(the Russian Museum)
When do Fred and Rose usually go to the seaside?(in July) - Fred and Rose (They) usually go to the seaside in July.
What is your favourite dish in summer?(mushroom soup) - My favourite dish in summer is mushroom soup.
Where does Mike often climb the mountains?(in Turkey) - Mike often climbs the mountains in Turkey.
Who has taken your younger brother out to the Zoo this morning?(our uncle) - Our uncle has taken my younger brother out to the Zoo this morning.
Which of you cooked a meak for your family yesterday?(my sister)- My sister cooked a meaL for my family yesterday.
What museum have you visited today?(the Russian Museum) - I have visited the Russian Museum today.
Галина И Сергей Евграфовы
Лучший ответ
Когда Фред и Рoза обычно ездят на море? - Fred and Rose usually go to the seaside in July.
Какое твое любимое блюдо летом? - My favourite dish in summer is mushroom soup.
Где Майк часто ходит в горы? - Mike often climbs the mountains in Turkey.
Кто взял твоего младшего брата в зоопарк сегодня утром? - Our uncle has taken our younger brother out to the Zoo this morning.
Кто из вас готовил еду для семьи вчера? - My sister cooked a meal for our family yesterday.
Какой музей вы сегодня посетили? - We have visited the Russian Museum today.
Спросите и ответьте на вопросы. Используйте слова в скобках.
Когда Фред и Поднялась, обычно идут на побережье? (В июле)
Каково ваше любимое блюдо летом? (Суп гриба)
Где Майк часто поднимается на горы? (В Турции)
Кто забрал вашего более молодого брата к Зверинцу этим утром? (Наша дядя)
Который из Вас готовил meak для вашего семейства вчера? (Моя сестра)
Какой музей Вы посетили сегодня? (Российский Музей)

Переводил переводчиком, так что сильно не суди!