Environmental problems
All the nations have the same basic environmental problems. In fact the problem of environment crisis has assumed a global proportions. That is why many ecological problems can generally be solved only at the world community level. As nations we all share a single ecological space. Acid rains, for example, have no boundaries. Nuclear radiation does not respect administrative or national regions. All the nations must assume a position as responsible members of the world community level, cooperating in matters of environmental protection. It’s important that we all work together to share, to overcome ecological disasters. Both scientists and politicians agree that if some radical steps are not taken, life on our planet may be damaged if not destroyed altogether, because the number of air pollutants is constantly growing. Ecological disasters do not happen by chance. Ignorance, lack of planning, greed and criminal neglect have been responsible for creating ecological distress zones throughout the world. Radioactive materials present health and safety problems in an increasing number of countries. Underground nuclear-weapon tests are a major threat to the environment. Steps must be taken to do away with nuclear tests. The acid falls to earth in form of rain or snow that can damage anything from the monuments to living organisms. The increase in traffic is threatening another serious air pollution in our cities, because vehicles, not factories, produce most of toxic micro-particles, which do most harm. Toxic gases appear in the atmosphere in critical concentration of carbon dioxide is expected to increase at rates that could change the world’s climate. The commonest air pollution comes from the cigarette smoke, which pollutes public places. Water pollution is another important problem. In several years tourists will find fewer beaches where it’s safe to swim. Urgent measures must be taken if we don’t want to leave a dangerous planet to future generations.
Школы
Где найти сочинение(небольшое) о проблеме загрязнение окружающей среды на английском языке?
в википедии, или в любов поисковике вводите данные поска на английском, останется только выбрать то, что больше понравилось.
Environmental problems have become one of the most urgent problems of modern society. More and more people suffer from air and water pollution. Nature also suffers from land and nuclear pollution. The reasons for such environmental problems are numerous. Among them increasing number of cars in the streets, factory waste, millions of cut down trees, destroyed habitats of animals, contaminated rivers and seas. All these problems mainly arise due to human careless activities and gradually destroy our planet. If we look closely, we’ll notice that not only one city is under danger, but the majority of world population. Fortunately, there are many ways to suspend these problems. If everybody starts caring about the planet we live on, many environmental problems can be solved. For example, if we start recycling paper and cardboard, we can save lots of trees. If we start using public transport more than private cars, we can have less air pollution. Local governments can also help to prevent some problems, if they forbid logging companies to destroy the forests, or stop factories from polluting water. The most important thing is, of course, to start acting immediately, otherwise we might have to face many global disasters.
Проблемы окружающей среды стали одной из самых насущных проблем современного общества. Всё больше людей страдает от загрязнений воды и воздуха. Природа также страдает от загрязнения земли и от радиоактивности. Причин для таких проблем окружающей среды множество. Среди них, повышение количества автомобилей на дорогах, отходы заводов, миллионы срубленных деревьев, разрушение естественной среды обитания животных, загрязненные реки и моря. Если присмотреться, то можно заметить, что не только один город в опасности, но и большая часть населения мира. К счастью, есть много возможностей приостановить эти проблемы. Если все начнут заботиться о планете, на которой живут, многие экологические проблемы могут быть решены. Например, если мы начнём утилизировать бумагу и картон, мы спасём многие деревья. Если мы начнём использовать больше общественный транспорт, чем личные автомобили, у нас будет менее загрязнён воздух. Местное правительство может также помочь приостановить некоторые проблемы, если запретит лесозаготовительным предприятиям разрушать леса, или остановит заводы от загрязнения воды. Самое важное, конечно же, начать действовать сейчас, или нам придётся столкнуться со многими глобальными катастрофами.