Elvis Presley was born on January, 8th, 1935 in Tjupelo, piece Mississipi. Presley's family was poor enough; Elvis since the childhood grew in a music and religion environment: visiting of church and participation in church chorus was indispensable. Presley's mother especially watched manners of the son, having imparted that on all life exclusive politeness and respect for seniors. Per 1948 Presley's family has been compelled to move to Memphis where was more possibilities for father Presley to find work. In Memphis Elvis has started more осознанно to be interested in modern music, by radio he listened to the country, a traditional platform, and also transfers with an Afro music. There are many memoirs on Elvis Presley where it is presented differently. Cам Elvis spoke about itself in interview so: «I am proud of that in me the respect and trust for people» have brought up,
Elvis Presley — the person achieved fame and popularity, such popularity that at times it could destroy it physically. Admirers broke off it on a part literally. In music Elvis confessed about the sincere conflicts and personal problems. To eclipse its glory it was not possible still to anybody. He/she is the character who excites till now imagination of all music world, no less than the people far from show business.
Элвис Пресли родился 8 января 1935 года в Тьюпело, шт. Миссисипи. Семья Пресли была довольно бедная; Элвис с детства рос в окружении музыки и религии: непременным было посещение церкви и участие в церковном хоре. Мать Пресли особенно следила за манерами сына, привив тому на всю жизнь исключительную вежливость и почтение к старшим. В 1948 года семья Пресли была вынуждена переехать в Мемфис, где было больше возможностей для отца Пресли найти работу. Именно в Мемфисе Элвис начал более осознанно интересоваться современной музыкой, по радио он слушал кантри, традиционную эстраду, а также передачи с негритянской музыкой . Есть много воспоминаний об Элвисе Пресли, где он представлен по-разному. Cам же Элвис говорил о себе в интервью так : «Я горжусь тем, что во мне воспитали уважение и доверие к людям» ,
Элвис Пресли — человек достигший славы и известности, такой популярности, что порой она могла уничтожить его физически. Поклонники буквально разрывали его на части. В музыке Элвис исповедовался о своих душевных конфликтах и личных проблемах. Затмить его славу не удалось еще никому. Это персонаж, который до сих пор будоражит воображение всего музыкального мира, равно как и людей, далеких от шоу-бизнеса.
Школы
Нужно небольше сочинение про знаменитую умершию звезду на английском языке! Не знает кто где найти такое?
В английской Википедии «Крабовидная туманность».
He played to guitar
Про какую???