Школы
Помогите с пассивным залогом
Нужно составить по 2 предложения на каждое время в пассивном залоге(англ.язык) Нужно срочно!
- Present Simple Passive - Thousands of dollars are spent on coffee in America every day. — Тысячи долларов тратятся на кофе в Америке каждый день.
- Past Simple Passive - The radio was invented 150 years ago. — Радио изобрели 150 лет назад.
- Future Simple Passive - The letter will be sent tomorrow. — Письмо отправят завтра.
- Present Continuous Passive - The car is being refueled now. — Машину заправляют сейчас.
- Past Continuous Passive - The exam was being taken yesterday morning. — Экзамен сдавали вчера утром.
- Present Perfect Passive - The flowers have already been watered. — Цветы уже полили.
- Past Perfect Passive - The police had been called before the burglars ran away. — Полицию вызвали до того, как воры убежали.
- Future Perfect Passive - The article will have been rewritten by tomorrow morning. — Статью перепишут к завтрашнему утру.
- Modals - This rule must be taken into consideration. — Это правило должно быть принято во внимание.
It can be postponed till Tuesday. — Это можно отложить до вторника.
1. The letter is written today
2.The letter is being written.
3. The letter was written yesterday
4.The letter was being written.
5.The letter has been written since morning
6 The letter will be written tomorrow
etc
2.The letter is being written.
3. The letter was written yesterday
4.The letter was being written.
6 The letter will be written tomorrow
etc