Школы
Помогите пожалуйста перевести, срочно нужно!!
9 мая. Всенародный праздник - День памяти павших, День славы победителей. Нам, ученикам, нужно работать на ниве образования. Учиться добросовестно - тяжелая работа. Но без знаний мы не сможем найти свой путь в жизни. Независимой стране нужны специалисты высокого класса. Только так моя Родина сможет стать равной среди высокоразвитых европейских государств. Отчизну и мать не избирают. Возможно, именно поэтому эти два слова часто употребляются рядом. Ведь Отчизну мы тоже называем матерью. Каждый из нас под словом Отчизна воображает родные лица родителей, друзей, родных. И, защищая Отчизну, каждый защищает наидорогое в своей жизни.
Найдите срочно знакомого татарина и в добрый путь! УДАЧИ
On May, 9th. A national holiday - Day of memory fallen, Day of glory of winners. To us, pupils, it is necessary to work on a formation field. To study honesty - a hard work. But without knowledge we can't find the way to lives. High-class experts are necessary to the independent country. Only so my Native land can become equal among the advanced European states. Fatherland and mother don't select. Probably, for this reason these two words are often used by a number. After all Fatherland we too name mother. Under a word the Fatherland imagines each of us native persons of parents, friends, native. And, protecting the Fatherland, everyone protects наидорогое in the life.
За качество не ручаюсь!!!
May 9. A national holiday - Memorial Day, the Day of Fame winners. We, the students need to work in the field of education. Learn good faith - is hard work. But without the knowledge we can not find their way in life. Independent country needs high-class professionals. Just as my motherland will become an equal among highly developed European countries. Fatherland and the mother was not elected. Perhaps that is why these two words are often used side by side. After all, the Motherland, we also call her mother. Each of us, the word Fatherland imagines native faces of parents, friends and relatives. And defending the Motherland, everyone defends naidorogoe in their lives.
А на какой язык переводить-то?