Когда я еще пользовался ДОСом (а было это лет 10-15 тому назад) . Была замечательная програма SEA.
Под чистым досом позволяла просматривать все популярные типы графических файлов, проигрывать видео, слушать музыку. Вот описание:
SEA
Type of Program: Image Viewer
Supported Platforms: Dos
Company Name: Photodex Corporation
Version: 1.3
Price: $29.95(US)
Installed Size: 1.2Mb
Download/Homepage
Looking for an image viewer which can do wonders? Then look no further. SEA 1.3 is the one for you. Combined with a high color graphical interface, SEA supports JPG, TGA, BMP & RLE, TIFF, PCX, GIF, LBM (IFF), PSD, CEL, Dp2e-LBM, BBM & PCC, PNM (PBM, PGM, PPM) and PNG file formats. You can also use SEA to view your AVI, FLC and FLI files.
Another good thing about SEA is that, it also supports WAV and VOC files. The shareware version does not support 16bit WAV files. Hey, if you think that this isn't cool enough then listen to this, SEA comes with in built image manipulation filters like invert, smoothen, blur etc. Other interesting features include slideshow, mouse support, resolution switching, cataloguing, file conversion and high color image preview.
The hardware requirement for this version is very minimal. A 486 with 4MB ram and a VESA compatible 1 MB VGA card will do the trick. For those of you out there who are still sticking on to Dos, the filters that come with Sea can do magic. This software is a must for all those who work and play with images.
Где ее теперь найти, вопрос сложный, ибо на сайте производителя уже всякая информация про нее удалена. А програмка была отменная.
Еще помню Quickview pro, но у нее поменьше возможностей, найти можно в киархиве старых досовых программ. Вот ТУТ!!!
ПС: я надеюсь ты не тешишь себя иллюзиями, что все современные видео сможешь смотреть? Те видеокодеки, которыми пользуются кругом сейчас, тогда о них просто еще не знали, да и мощьности компов бы и не позволили в реальном времени раскодировать видеопоток по таким алгоритмам. Так что видео будет тока FLC FLI и самый распростой AVI в формате mpg2
Программное обеспечение
Подскажите хорошую программу для просмотра видео и рисунков в MS-DOS
Про видео забудь, почему? - Читай книги)) )
А картинки, ну разве что bmp... можешь вытащить из доброго волков коммандера, или юзать прям из него!