Утвердження і забезпечення права людини на освіту в будь-якій країні є одним з найважливіших обов’язків держави. Це зумовлено тим, що освіта в сучасному глобалізованому й інформатизованому світі все більше стає вирішальним чинником суспільного прогресу і національної безпеки, важливою складовою повного розвитку людської особистості, збільшення поваги до прав і свобод людини. Сьогодні цілком очевидно, що без необхідної освіти людина не зможе забезпечити собі належних умов життя і реалізуватись як особистість, а також усвідомити і захистити свої права. Високий рівень освіченості населення є важливим чинником, що позитивно впливає на створення сприятливих умов для повної реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Саме з урахуванням цих чинників Уповноваженим з прав людини здійснено моніторинг стану дотримання та захисту прав і свобод людини у сфері освіти органами державної влади, місцевого самоврядування, а також аналіз численних звернень громадян щодо порушення їх прав у цій сфері. Уповноважений виходить з того, що до освітянської галузі в Україні причетний кожний п’ятий громадянин (у 1999 р. у цій сфері було зайнято понад 10 млн. осіб, з них 9,2 млн. тих, хто навчався, тобто громадян, які безпосередньо реалізували своє право на освіту, підвищували рівень своєї кваліфікації).
Уповноважений з прав людини зазначає, що в Україні законодавчо закріплено визнання освіти пріоритетною сферою соціально-економічного, духовного і культурного розвитку суспільства, метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості і найвищої соціальної цінності. Україна має розвинену і всеохоплюючу систему освіти, яка за основними показниками була і залишається на рівні світових стандартів. Водночас за останні роки тут накопичилося чимало не вирішених питань, які негативно впливають на реалізацію права громадян на освіту.
Уповноважений відмічає, що в Україні чимало зроблено для подальшого розвитку нормативно-правової бази, що регулює відносини у сфері освіти. Конституція і закони України, міжнародні правові договори, що стали частиною національного законодавства, гарантують громадянам реалізацію права на освіту.
Право кожного на освіту проголошено в Загальній декларації прав людини (ст.26), а в Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права визначено механізм реалізації цього права (ст.13). В Протоколі до Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 р. зроблено застереження, що жодна людина не може бути позбавлена права на освіту, а держава має поважати право батьків відповідно до їх релігійних і філософських переконань забезпечувати освіту і навчання своїх дітей. Ці положення відображено у Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти (для України набула чинності у 1963 р.), розвинуто і закріплено в Конвенції про права дитини 1989 р.
Норми Конституції України відповідають міжнародним стандартам у галузі освіти. Зокрема, Конституція гарантує кожному право на освіту, утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, задоволення національно-культурних і мовних потреб, вільний розвиток своєї особистості, право на свободу світогляду, право набувати спеціальні знання, що дають можливість вибору професії та роду трудової діяльності.
В Україні прийнято низку законів, що сприяють забезпеченню прав громадян на освіту. Передусім це Закон України “Про освіту”, прийнятий у 1991 р., закони України “Про загальну середню освіту” (1999 р.), “Про професійно-технічну освіту” (1998 р.). Підготовлено законопроекти “Про дошкільну освіту та виховання”, “Про позашкільну освіту” та “Про вищу освіту”, які знаходяться на розгляді у Верховній Раді України.
На думку Уповноваженого з прав людини в Україні існує необхідна правова база, що дає змогу державі переважно забезпечувати право громадян на отримання освіти на рівні світових стандартів. У той же час зволікання з прийняттям уже підготовлених законопроектів не сприяє прискоренню реформування освіти, піднесенню її на якісно новий ріве
ВУЗы и колледжи
ДОпоможіть мені будь ласочка, потрібна допомога, написати Статтю на правознавство *НА ТЕМУ ПРО ОСВІТУ. ДУже буду вдячна
Що саме Вам потрібно написати ?