2. Выпишите предложения, сказуемое которых стоит в Present Simple Active, и переведите эти предложения на русский язык.
1. I don’t see it as a problem. 2. The tutor gave us a piece of advice. 3. My new companions have already worked for a small firm. 4. A lot of scientists are busy searching for life forms that may exist on other planets. 5. She practiced yoga. 6. The Kremlin is famous for its awesome cathedrals and churches. 7. We preferred not to miss our English classes. 8. Do your colleagues support you? 9. Where does this tradition come from? 10. Will you introduce yourself?
3. Перепишите предложения, раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Simple Active.
1. Creative people (to take) a lot of their ideas from nature. 2. He (to give) lectures at the university. 3. My brother (to shave) his face every morning. 4. It (to be) an eternal question. 5. I (not, to need) an alarm clock, our dog usually (to wake) me up. 6. Other people (to judge) me by what I wear? 7. This person (to have) some experience in business. 8. She always (to get) up at seven o'clock? 9. My brother (to go) to work every day. He (to leave) home at a quarter past eight. He (not, to take) a bus. 10. It often (to rain) in autumn. 11. What functions of a mobile telephone you (to use)?
ВУЗы и колледжи
Задания по английскому.
1. I don’t see it as a problem..
4. A lot of scientists are busy searching for life forms that may exist on other planets.
6. The Kremlin is famous for its awesome cathedrals and churches.
8. Do your colleagues support you?
9. Where does this tradition come from?
1. Я не вижу в этом проблемы..
4. Многие ученые заняты поиском форм жизни, которые могут существовать на других планетах.
6. Кремль славится своими потрясающими соборами и церквями.
8. Поддерживают ли вас ваши коллеги?
9. Откуда взялась эта традиция?
1. Creative people take a lot of their ideas from nature. 2. He gives lectures at the university.
3. My brother shaves his face every morning. 4. It is an eternal question. 5. I do not need an alarm clock, our dog usually wakes me up. 6. Do other people judge me by what I wear? 7. This person has some experience in business. 8. Does she always get up at seven o'clock? 9. My brother goes to work every day. He leaves home at a quarter past eight. He does not take a bus. 10. It often rains in autumn. 11. What functions of a mobile telephone do you use?
1. I don’t see it as a problem..
8. Do your colleagues support you?
9. Where does this tradition come from?
1. Я не вижу в этом проблемы..
8. Поддерживают ли вас ваши коллеги?
9. Откуда взялась эта традиция?