Тыдыщ Ч

Узнал и хочу поделиться: наиболее ранний известный вариант песни House of Rising Sun поется от имени проститутки в борделе... Проверил в английской вики, дальше не лазил в источники. Живите теперь с этим знанием.

Ответы
Th
Theodore

Там и слова об этом нет

Тыдыщ Ч

According to Alan Lomax, "Rising Sun" was used as the name of a bawdy house in two traditional English songs....
...The oldest published version of the lyrics is that printed by Robert Winslow Gordon in 1925, in a column "Old Songs That Men Have Sung" in Adventure magazine.[9] The lyrics of that version begin:[9][10]
There is a house in New Orleans, it's called the Rising Sun
It's been the ruin of many a poor girl
Great God, and I for one...

Th
Theodore

я про текст, а не вики

Тыдыщ Ч

Ну я нашел 3 разных первых куплета и бросил )) Самый ранний - см. выше ))