Евгений

Преобразуйте предложения из действительного в страдательный))))

1. The Americans support the idea that the future of the society depends on the quality and quantity of its educated citizens
.2. Standardized tests have played a decisive role at almost every level of American education.
3. Colleges and universities chose successful applicants on the basis of their high school records and scores on the tests.

Ядовитая Звезда

1. The idea that the future of the society depends on the quality and quantity of its educated citizens is supported by Americans.
.2. Standardized tests have played a decisive role at almost every level of American education. Этот глагол хоть и переходный (tests play a role), но тесты - не деятели. To play a role (иметь значение) - идиоматическое выражение, а не просто переходный глагол и прямое дополнение.
3. Successful applicants are chosen on the basis of their high school records and scores on the tests.