Александр Давыдов

Не могу установить Microsoft Office 2007

При установки Офиса пишет "Ошибку 908. Внутренняя ошибка" ...

Лаура Сариева

Error-908
Attempt to connect to database server (servername) failed.

The program or application is trying to access another database server
but has failed. Note the server name in the current statement.

The desired database server is unavailable, or the network is down or
is congested. Ask your DBA and system administrator to verify that the
server and network are operational. If the network is congested, use
the environment variables INFORMIXCONTIME and INFORMIXCONRETRY to tune
connection timing. For information on setting these environment variables,
see the IBM Informix Guide to SQL: Reference.

У тебя интернет-то подключен? Что-то он ищет и не может соединиться с базой данных.
Попробуй скачать другой установочный пакет.