Катерина Клеймёнова

Помогите сделать английский!!!

Выберете правильный вариант наречия или прилагательного. Переведите предложение на русский язык.

1. They specialize in...goods. a) wool, b) woolen
2. Nobody likes to pay...prices. a) high, b) tall, c) big
3. Industrial goods are often produced...in developing countries. a) cheap,
b)cheaply
4. Write your name and address...at the bottom of the form. a) clear, b) clearly
5. Our whole project is balanced...between success and failure. a) fine, b) finely
6. If she offers you less than $ 1.000, you must...refuse. A) firm, b) firmly

Александр Палютин

1. They specialize in...b) goods.
Они специализируются на товарах из шерсти.
2. Nobody likes to pay...a) prices.
Никому не нравится платить высокие цены.
3. Industrial goods are often produced...b) in developing countries.
Промышленные товары часто производятся дёшево в развивающихся странах.
4. Write your name and address...b) at the bottom of the form.
Напишите своё имя и адрес отчётливо внизу анкеты.
5. Our whole project is balanced...b) between success and failure.
Весь наш проект тонко балансирует между успехом и провалом.
6. If she offers you less than $ 1.000, you must...b) refuse.
Если она предложит меньше тысячи долларов, вы должны твёрдо отказать.