Татьяна Пастушенко

Какие местоимения или предлоги нужно вставить в данные предложения?

...Вставьте "some", "any", "no" или их производные.
1. Have you...relations - No, I haven't...,I have...relations.
2. Has Simona...nephews or nieses -She has...nephews.
3. Clare has...sisters, she has only brothers.
4. Do you know...about Egyptian art?
5. Tom and Tim have...cousins in Marietta.
6. Have you...brothers. - No, I haven't...,I have...brothers.

Костя Травкин

1.Have you any relations? - No, I haven`t, I have not relations.
2.Has Simona any nephews or nieses? -She has not nephews.
3. Clare has not sisters, she has only brothers.
4. Do you know anything about Egyptian art?
5. Tom and Tim have not cousins in Marietta.
6. Have you the brothers? - No, I haven't, I have not brothers.