Михаил Скороходов

Кобыланды батыр туралы

Алгаш рет жырды Марабай жыраудын айтуынан жазып алып жариялаган кім? Жырда батырдан баска кандай кейіпкерлер бар? Кобыланды неліктен батыр деп атаймыз? Жырда Куртка неге батырдын акылшысы деп корсетілген? Курткага карап бурынгы казак айелдері кандай болган деп ойлайсын? Кыпшактарга шабуыл жасаган кызылбас елі неліктен олай аталган? Кобыланды батырда суреттелетін Казак; елінін кактыгыстаган жаулар кімдер? Мына создердін синонимдерін табындар: кайгы, откен заманда, атасы, кешегі, тілегі.

Аня Иванова

Касиетті казак даласында Кобыланды есімімен ерте заманнан бері аталып келе жаткан екі мазар бар. Бyл тарихи коне ескерткіштер "Кобыланды кyмбезі" деп аталады. Біріншісі, Батыс Казакстан облысынын Елек – Защита темір жолынын бойында. Ол И. А. Кастаньенін жазбаларында корсетілген. Кyрылысы кызыл кірпіштен салынган. Yйінді болып жаткан кyйі казірге дейін зерттелген жок. Екіншісі Орталык Казакстандагы Сарысу озенінін бойындагы мазар. Ол бізге Шокан У? лихановтын тарихи жазбаларынан м? лім. Кyмбез (мазар) кyрылысы тастан каланган. Осы Кобыланды кyмбезі деп аталатын кос мазар жоніндегі тарихи деректер Казакстаннын yлттык энциклопедиясына да енгізіліп отыр.