Omar Roshaan

Кто-нибудь сможет помочь???

Заполните пропуски словами из списка, переведите предложение на русский
язык.

Analyze, block, depend, look, pay, prefer, want, sound, speak, specialize, take

a) The switchboard _____________ outside calls from this extension.
b) We _____________ to boost our sales in the Western market.
c) She _____________ strange on the phone, but in reality she is very nice.
d) Our company _____________ in acquiring computers from Japan.
e) I cannot give you a definite date: it _____________ on my boss.
f) We _______ our agents 10% commission on net sales figures.
g) We know it _____________ like our previous model, but we have updated it.
h) He _____________ rudely to me whenever I call him.
i)We _____________ a 10% deposit for orders like these, to be self-employed.
q) He _____________ the statistics, so I can't give you a decision yet.

Александр Лакосник

a) The switchboard takes outside calls from this extension.
Коммутатор принимает звонки извне с этого дополнительного номера.
b) We want to boost our sales in the Western market.
Мы хотим улучшим наши продажи на Западном рынке.
c) She sounds strange on the phone, but in reality she is very nice.
Она звучит странно по телефону, но в действительности она очень приятна.
d) Our company specialize in acquiring computers from Japan.
Наша фирма специализируется в поставках компьютеров с Японии.
e) I cannot give you a definite date: it depends on my boss.
Я не могу дать тебе точную дату – это зависит от моего начальника.
f) We pay our agents 10% commission on net sales figures.
мы платим нашим агентам 10% комиссионных от дохода с продаж.
g) We know it looks like our previous model, but we have updated it.
Мы знаем, что это похоже на нашу предыдущую модель, но мы улучшили ее.
h) He speaks rudely to me whenever I call him.
Он говорит со мной грубо всякий раз, когда я ему звоню.
i) We prefer a 10% deposit for orders like these, to be self-employed.
Мы предпочитаем 10% предоплаты для таких заказов, чтоб оставаться в бизнесе.
q) He is analysing the statistics, so I can't give you a decision yet.
Он анализирует статистические данные, так что, я не могу пока выдать вам решение.