Марина Дмитревская

рассказ о рождестве на английском

To
Toru

Every country has its own customs and traditions. English people are proud of their traditions and they keep them up.

It is difficult to speak about England without speaking about its holidays. Christmas Day is among them.

All English people celebrate Christmas (or X-mas) on the 25th of December.

Christmas! What kind of holiday is it? It is the yearly celebration of the birth of Jesus Christ. It falls on December 25 by the Catholic Church and on the 7th of January by the Orthodox Church. This holiday means the beginning of the new year and the new life. English people celebrate this holiday with the evergreen tree — Christmas tree. Children rut along sock, called a Christmas stocking at the end of their beds and Santa Claus conies down the chimney to bring them presents.

Christmas Day is the greatest holiday in England. It is interesting to visit the shops before this holiday. There are a lot of nice Christmas cards and presents there. English people like this holiday very much and prepare for it beforehand. They buy presents for each other, try to send Christmas cards for their relatives and friends.

It is interesting to visit London during this holiday. There is a Christmas tree in Trafalgar Square. We can see many lights, toys and sweets all over this tree. Everywhere you can see slogans "A Merry Christmas and a Happy New Year".

The traditional English dinner on Christmas is turkey and pudding.

Перевод

Каждая страна имеет ее собственную таможню и традиции. Английские люди гордятся их традициями, и они продолжают их.

Трудно говорить об Англии, не говоря о его отпуске. Рождество - среди них.

Все английские люди празднуют Рождество (или Рождество) 25-ого декабря.

Рождество! Какой праздник - это? Это - ежегодное празднование рождения Иисуса Христа. Это падает 25 декабря Католической церковью и 7-ого января Ортодоксальной Церковью. Этот праздник означает начало нового года и новой жизни. Английские люди празднуют этот праздник с вечнозеленым деревом — Рождественской елкой. Колея детей по носку, названному Чулком для рождественских подарков детям в конце их кроватей и кроликов Санта Клауса вниз дымоход, чтобы принести их подарки.

Рождество - самый большой праздник в Англии. Интересно посетить магазины перед этим праздником. Есть много хороших Рождественских открыток и подарков там. Английские люди как этот праздник очень и готовятся к этому заранее. Они покупают подарки друг за друга, пробуют послать Рождественские открытки за их родственниками и друзьями.

Интересно посетить Лондон в течение этого праздника. В Квадрате Trafalgar есть Рождественская елка. Мы можем видеть много огней, игрушки и конфеты на всем протяжении этого дерева. Всюду Вы можете видеть лозунги "С Рождеством Христовым и С новым годом".

Традиционный английский обед на Рождестве - индейка и пудинг.

Алёна Базаргулова

просто зайди в переводчик, придумай что нибудь про рождество, переведи и готово

Сергей Абреев

Every country has its own customs and traditions. English people are proud of their traditions and Every country has its own customs and traditions. English people are proud of their traditions and
Every country has its own customs and traditions. English people are proud of their traditions and

Ал
Алсу

зайди в переводчик

Александр Моисеев

One of the most important public holidays

In Great Britain Christmas is celebrated on the 25th of December. It is one of the most important public holidays. The Queen gives her Christmas message which is broadcast on television, radio and the Internet.

A beautifully decorated Christmas tree – a traditional gift from the people of Norway – is displayed in Trafalgar Square.

Decorations in the city

Shops and shopping centers put up Christmas lights and decorations as millions of people in Britain do the Christmas shopping. Christmas services are held in churches and carol singers perform in the streets and public places, raising money for charity.

Indoor Christmas decorations

People decorate their homes at Christmas. They put up lights and illuminated Christmas figures outside their houses. Rooms are usually decorated with garlands, candles, wreaths and different Christmas plants such as mistletoe, holly and red amaryllis.

In the living room people put up a Christmas tree which is traditionally decorated with lights, bells, candy canes and tinsel. Beautifully packed presents are put under the Christmas tree. The traditional colours of decorations are green, red and gold.

Christmas dinner

At Christmas most families come together for a dinner. A traditional Christmas meal in Britain includes roast turkey with potatoes and vegetables with special desserts such as mince pies, Christmas pudding and traditional fruit cake. Coins which are usually added to the cake are believed to bring good luck to anyone who reveals them.

Один из главных праздников

В Великобритании Рождество празднуется 25 декабря. Это один из самых важных государственных праздников. Королева зачитывает рождественское поздравление, которое транслируется по телевидению, радио и через Интернет.

На Трафальгарской площади устанавливают красиво украшенную рождественскую ель – традиционный подарок от народа Норвегии.

Украшения в городе

Магазины и торговые центры обычно украшены огнями и гирляндами, так как миллионы британцев делают покупки в канун Рождества. В церквях проходят рождественские службы, хоры поют рождественские гимны на улицах и в общественных местах, собирая деньги на благотворительность.

Украшения дома

Люди украшают свои дома на Рождество. Снаружи вешают светящиеся гирлянды и ставят подсвеченные фигурки. Комнаты, как правило, украшены гирляндами, свечами, венками и различными рождественскими растениями, такими как омела, остролист и красный амариллис.

В гостиной ставят елку, которую традиционно украшают огнями, колокольчиками, леденцами и мишурой. Под елку кладут красиво упакованные подарки. Традиционные цвета рождественских украшений – зеленый, красный и золотой.

Рождественский ужин

Большинство семей собирается вместе за рождественским ужином. В Великобритании на Рождество традиционно подают жареную индейку с картофелем и овощами и особые десерты – пироги, рождественский пудинг и традиционной фруктовый торт. В тесто рождественского торта часто добавляют монетки: считается, что они приносят удачу.

Дмитрий Князев

Every country has its own customs and traditions. English people are proud of their traditions and they keep them up.

It is difficult to speak about England without speaking about its holidays. Christmas Day is among them.

All English people celebrate Christmas (or X-mas) on the 25th of December.

Christmas! What kind of holiday is it? It is the yearly celebration of the birth of Jesus Christ. It falls on December 25 by the Catholic Church and on the 7th of January by the Orthodox Church. This holiday means the beginning of the new year and the new life. English people celebrate this holiday with the evergreen tree — Christmas tree. Children rut along sock, called a Christmas stocking at the end of their beds and Santa Claus conies down the chimney to bring them presents.

Christmas Day is the greatest holiday in England. It is interesting to visit the shops before this holiday. There are a lot of nice Christmas cards and presents there. English people like this holiday very much and prepare for it beforehand. They buy presents for each other, try to send Christmas cards for their relatives and friends.

It is interesting to visit London during this holiday. There is a Christmas tree in Trafalgar Square. We can see many lights, toys and sweets all over this tree. Everywhere you can see slogans "A Merry Christmas and a Happy New Year".

The traditional English dinner on Christmas is turkey and pudding.

Перевод

Каждая страна имеет ее собственную таможню и традиции. Английские люди гордятся их традициями, и они продолжают их.

Трудно говорить об Англии, не говоря о его отпуске. Рождество - среди них.

Все английские люди празднуют Рождество (или Рождество) 25-ого декабря.

Рождество! Какой праздник - это? Это - ежегодное празднование рождения Иисуса Христа. Это падает 25 декабря Католической церковью и 7-ого января Ортодоксальной Церковью. Этот праздник означает начало нового года и новой жизни. Английские люди празднуют этот праздник с вечнозеленым деревом — Рождественской елкой. Колея детей по носку, названному Чулком для рождественских подарков детям в конце их кроватей и кроликов Санта Клауса вниз дымоход, чтобы принести их подарки.

Рождество - самый большой праздник в Англии. Интересно посетить магазины перед этим праздником. Есть много хороших Рождественских открыток и подарков там. Английские люди как этот праздник очень и готовятся к этому заранее. Они покупают подарки друг за друга, пробуют послать Рождественские открытки за их родственниками и друзьями.

Интересно посетить Лондон в течение этого праздника. В Квадрате Trafalgar есть Рождественская елка. Мы можем видеть много огней, игрушки и конфеты на всем протяжении этого дерева. Всюду Вы можете видеть лозунги "С Рождеством Христовым и С новым годом".

Традиционный английский обед на Рождестве - индейка и пудинг.