Ваня/тушканчик Латышев

три закона Ньютона на латыни .

напишите на латыни три закона Ньютона. Только не отсебятену переведенную сейчас, а оригинальный текст, т. к он писал свои работы на Латыни

Юлия

Lex prima
"Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare."—Newtonus.
Lex prima, a Galileo Galilei anno 1638 primum descripta, etiam legem inertiae nominatur.
[recensere]Lex secunda
"Mutationem motus proportionalem esse vi motrici impressae, et fieri secundum lineam rectam qua vis illa imprimitur.
Si vis aliqua motum quemvis generet, dupla duplum, tripla triplum generabit, sive simul et semel, sive gradatim et successive impressa fuerit. Et hic motus quoniam in eandem semper plagam cum vi generatrice determinatur, si corpus antea movebatur, motui eius vel conspiranti additur, vel contrario subducitur, vel obliquo oblique adiicitur, et cum eo secundum utriusque determinationem componitur."—Newtonus.
Hanc legem in forma mathematica expressare possumus:

ubi, si significat positionem particulae et suam velocitatem, tunc significat suam accelerationem et totam vim impressam.
Et si massam m introducimus, sicut constantem proportionalitatis inter accelerationem et vim, legem in forma moderna expressare possumus:

Et si Newtonum sequentes quantitatem motus particulae definimus, tunc legem expressare possumus:

[recensere]Lex tertia
"Actioni contrariam semper et aequalem esse reactionem: sive corporum duorum actiones in se mutuo semper esse aequales et in partes contrarias dirigi.
Quicquid premit vel trahit alterum, tantundem ab eo premitur vel trahitur. Si quis lapidem digito premit, premitur et huius digitus a lapide. Si equus lapidem funi alligatum trahit, retrahetur etiam et equus (ut ita dicam) aequaliter in lapidem: nam funis utrinque; destentus eodem relaxandi se conatu urgebit equum versus lapidem, ac lapidem versus equum, tantumque impediet progressum unius quantum promovet progressum alterius. Si corpus aliquod in corpus aliud impingens, motum eius vi sua quomodocunque: mutaverit, idem quoque vicissim in motu proprio eandem mutationem in partem contrariam vi alterius (ob aequalitatem pressionis mutuae) subibit. His actionibus aequales fiunt mutationes non velocitatum sed motuum, (scilicet in coporibus non aliunde impeditis) Mutationes enim velocitatum, in contrarias itidem partes factae, quia motus aequaliter mutantur, sunt corporibus reciproce proportionales."--Newtonus.
Haec lex dicit actionem aequare reactionem. In forma mathematica:

ubi significat vim ab A in B impressam et vim ab B in A impressam.
Et si per legem secundam expressamus, legem tertiam expressare posummus sic:

Hic aequatio expressat principium motus conservandi, quod motus totus numquam mutatur.

Татьяна Гапенко

напишите третий закон

Анастасия Тихомирова

"Для каждого действия есть всегда выступал против равного реакции: или взаимные действия двух тел друг на друга всегда равны и направлены в противоположные стороны.
Независимо от дро или нажимает другую столько волочения или прижат, что другой. Если вы нажмете камень с пальцем также прижимается камень, и это. Если лошадь рисует камень, привязанный к рисует лошадь (если можно так сказать) будет в равной степени к камню, ибо это линия с обеих сторон; destentus расслабиться веревку в сторону камня, и камень в сторону лошади, и только мешают развитию, поскольку это способствует развитию друг друга. Если тело посягает на другой, движение силы и, каким-либо образом: изменения, изменения в той же части того же, также, с другой стороны, напротив другого в своем собственном движении (из-за равенства взаимного давления) будет проходить. Изменения, сделанные в результате этих действий равны, а не в скорости, а в движениях (не каких-либо других препятствий, а именно, на телах) изменения скоростей, сделанных в направлении противоположных частей, потому что движения в равной степени изменились, они взаимно пропорциональны тел. "- Ньютон.
Этот закон называется действие одного и того же уровня, как реакции. В математической форме:

Когда это означает, что в силу с силой Б в А от А к В, и впечатление от знаков.
И если они выражают второй закон, закон третьего posummus expressar следующим образом:

Это уравнение выражается сохранении принципа движения, движение в целом никогда не изменяется.