Сержик Викторов

Сделать вопросительные предложения с оборотом there is

1)were there empirical development to chemistry in early times
2)there is a good library at our university думаю єто вот так is there a good library at our university?
3)there will be a new laboratory here
4)there are physical and chemical properties in each element

Елена Костюковская

ставишь форму глагола to be на первое место there на второе вот тебе и вопросы