Constantin Tugui

помогите превести плиз очень очень нужно

Язык – это целый мир. Родное слово помогает жить.
С доисторических времён человек живёт в обществе. Это вызвало необходимость уметь одному человеку как-то сообщить другому свои мысли, желания, чувства. Так из потребности общения возник язык.

на англ

Михаил Волков

Language is the whole world. The native language helps to live.
Since prehistoric times, people lived in a society. It is necessary for one person to be able to tell the other their thoughts, desires and feelings. The language arose from the need to communicate.