На
Наталья

Переведите пожалуйста 2 предложения. А то у меня логика что то хромает.

It is advisable, therefore, to make the test of the machine as soon after it has been shut down as possible, when the insulation resistance is likely to be lowest. If, after the Create motor has just been shut down, the insulation resistance is found to be satisfactory, it may be assumed that it will be better at any other time provided that the machine does not stand idle for long in a humid atmosphere.

Ольга

сам делаю