Иришка Гынга

Помогите написать сочинение на английском !!!\На 10 предложений! На тему Достопримечательности Украины !!!

Алексей Микус

Ukraine is a country with the glorious past. It is rich in historical monuments and different places of interest.
One may come to Poltava and visit the museum of the famous Poltava battle, the field where Peter the Great defeated the Swedes.
One may also go to Zaporizhia, to the island of Khortytsia, where the Ukrainian Cossacks’ organization was born.
One can go to Odesa and walk along the boulevards, where Pushkin walked a long time ago, and one can touch the trees, which Pushkin touched.
One can continue this list, because there is also Western Ukraine with the Carpathians and their legends, feudal lords’ castles and cathedrals, with their unique culture and nature.
There are a lot of places to see in Ukraine and to be proud of. And I am glad to live in such a country, with all those beautiful monuments.