Сергей Степанов

Как написать фразу на английском? Примерно такую.. ++

"Чем ты похож на персонажа, которого ты играешь в сериале ...(тут будет название сериала)? "
или так:
"Твой характер похож на характер (персонаж)? "

Даня Криволапов

Do you have similiarities with the character you're playing in ...
Is there anything similar between you and your character in ...What is it?

Илья

Второй вариант- совсем плохо, зачем люди ставят перевод из автопереводчика? !
"How are you similar with the character you play in "Неравный Брак"?
Are your personalities alike?, are you like him?
Можно еще:
"Which personality traits do you share?"

Neo Джаборов

In what way are you akin to the character whose role you are playing in (these) series