Юленька Байкалова

АНГЛИЙСКИЙ - помогите плиз

Задайте к предложению все типы вопросов: общий, альтернативный, разделительный, два специальных: а) к подлежащему, б) к любому члену предложения.

Money gives us a very useful means of measuring such relative values.

konbanwa, в итоге должно быть составлено 5 вопросов!

Мария Милакова

Money gives us a very useful means of measuring such relative values.

Does money give us a very useful means of measuring such relative values?
What gives us a very useful means of measuring such relative values?
Why does money give us a very useful means of measuring such relative values?
Money gives us a very useful means of measuring such relative values, doesn't it?
Does money or personal qualities of a man give us a very useful means of measuring such relative values?