Servak

Help! Помогите перевести на английский фразу

Help! Помогите перевести на английский: Каждая следующая Спецификация не отменяет и не приостанавливает действие предыдущих Спецификаций, если в ней не указано обратное.

Светлана

Each subsequent specification does not cancel or suspend the previous Specifications unless otherwise stated therein.
(действие в данном случае - лишнее слово, его вообще переводить не надо).

Александр Горбачев

Any further Specification neither cancel nor pauses previous Specifications actions, if not indicated otherwise.

Дмитрий Грачев

Each next specification does not cancel or suspend the validity of the previous ones, if it is not written the opposite in it