Артур Шевчук

помогите вставить нужные слова вместо пропусков .задание внутри. заранее большое спасибо

1 coins,2 sangerous, 3 enormous,4 hid, 5 hole, 6 jewellery,7 rid of, 8 rubbish, 9 workmen, 10 worth.вставьте нужное слово в предложения. 1 What shall we do with all this old ...Oh, throw it in that ...at the end of the garden.2 The ...made a very good job of the kitchen-but the bill was absolutely!3 She put all her... in a small metal box and then... it in her bedroom!4 You say the car's safe- but I think it's ...So let's get ...it! 5 I've just found these old ...in the gardden.Do you think they're ...anything?срочно надо урок во вторник, у сына ничего не получается

вот ещё другое задание. Guded composition.Complete this extract from the man's diary.а вот текст, нужно вставить слова вместо пропусков .Wednesday March 1st Two ...came today to get rid of that ...the one that was just a few ...from ...In the morning, they ...the tree....Then,in the ...they ...out.As you cfn imagine, they left ...in the ...However, that's not all!I climbed down into ...and found ...T hen we both found ...It was full of...!Well,we're both glad we ...that old tree! вот текст, он наверно нужен к этому заданию
http://s1.ipicture.ru/uploads/20130220/eTEEATpa.jpg

В ПЕРВОМ ЗАДАНИИ ОПЕЧАТКА? ТАМ СЛОВО 2 dangerous,а что вставлять во втором задании вместо пропусков не поняла, в английском плоховато разбираюсь

второе задание нужно сделать к 16 марта, надеюсь на помощь

Alexandra Kuznecova

1. Jewellery
2. hole
3. workmen
4. rubbish
5.hide
6.Dangerous
7. get rid of
8. coins
9.worth