Ал
Александра

Вместо пропусков вставьте, где необходимо, артикли a (an),the пожалуста! Где чёрточки там нужно вставить.

1)I got ____ interesting book from ____ library .___ librarian said that I could only keep it for ___ week. 2)There is ____ meeting in___ conference hall this evening. 3) ___Moon passes beeting in ____ Sun and ____ Earth. 4)Lomonossov,___ great Russian scientist .Was born in___ small village on ___ shore of ____ White Sea. Вот все предложение, это задание которое выполнить, не могу, ПОЖАЛУЙСТА помогите, обязательно поставлю лучший ответ!

Олеся Ткаченко

1) I got an interesting book from the library. The librarian said that I could only keep it for a week.
2) There is a meeting in the conference hall this evening.
3) The Moon passes between in the Sun and the Earth.
4) Lomonosov, the great Russian scientist, was born in a small village on the shore of the White Sea.