Ек
Екатерина

Вставьте артикль “a/an” или “the”, где необходимо.

Анас Эль Сайед

1a, -
2 если смысл "дай мне любое ( не какое-то конкретное ) яблоко " - an , a если "дай мне то самое яблоко ( которое говорящий видит перед собой )", -то the
3 a, -
4 the
5 a, a
6 the
7 -, the
8 the
9 -
10 a , the, the
11 the, the
12 the
13 -, the. the
14 -, a, -
15 the

Запомните! С названием рек,озер,морей и океанов...короче, всё,что связано с водой - ВСЕГДА употребляется определенный артикль the.

Nariman

А как же тогда Subic Bay или Manila Bay? Или это с морем не связано?
12. The Pacific Ocean is very deep.

Ив
Иван

Уточню: the всегда употребляется с названиями рек, морей, океанов, проливов, но не озёр. Озёра всегда без артикля. Поэтому
The Neva flows into the Gulf of Finland.
The Pacific Ocean is very deep.
Lake Baikal is the deepest lake in the world.

Re
Renat

1. This is a book. It is my book.
2. Give me the/an apple, please! (the если есть одно яблоко и конкретно его имеют в виду, АN, если много яблок и просят любое яблоко, а не конкретное)
3. They have a dog and two cats.
4. The book is interesting.
5. She gave me a cup of coffee and a cake.
6. The sun is shining brightly.
7. I attend the English classes in the evening.
8. My friends live in United Kingdom.
9. School begins in September.
10. Bill Robins was a very rich man. He was the richest man in the village.
11. Neva flows into Gulf of Finland.
12. Pacific Ocean is very deep.
13. Lake Baikal is the deepest lake in the world.
14. Trafalgar Square is a well-known place in London.
15. The Alps are very old mountains.