Эмма Шлотгауэр

помогите сделать отрицательную и вопросительную форму предложения

даны предложения на английском в утвердительной форме, нужно их поставить в отрицательную и вопросительную форму.
1) As the story goes, Superman came from dying planet Krypton.
2)His parents sent him to Earth in a rocket in order to save him.
СЛОВА : came и sent - неправильные глаголы

Павел Казанков

1) As the story goes, Superman didn't come from dying planet Krypton.
2)His parents didn't send him to Earth in a rocket in order to save him.
2 Where did his parent send him in a rocket?
1 Where did Superman come from?