Dghnmjygkl

можете перевести? с русского на английский. спасибо

Работником Массачусетского технологического института был придуманспециальный будильник, умеющий бегать. Это изобретение действовало по правилу: «вставай и догони» . Оно было создано специально для людей, которые любят поспать и по нескольку раз перезаводят будильники, чтобы продлить свой сон.

Будильник звонит в определённое время, и когда человек протягивает руку, чтобы выключить его и ещё немного поспать, устройство просто убегает. Человек вынужден вставать, чтобы выключить назойливого нарушителя спокойствия.
Вам трудно вставать по утрам? Обычный будильник оказывается бесполезным? Теперь Вы вряд ли проспите на работу, ведь этот симпатичный убегающий будильниквзбодрит Вас не хуже крепкого кофе! Придется побегать, чтобы выключить его, а это не так-то просто!
Через несколько секунд после того, как Ваша рука коснётся кнопки, будильник сорвется с места и начнет убегать от Вас, и тогда придется ловить его по всей квартире, чтобы выключить сигнал. Тем самым, Вы не только быстро взбодритесь, но и приучите себя к легкой зарядке!
Убегающий будильник – оригинальный, а главное – полезный подарок, который делает утро по-настоящему бодрым!

Оксана Фоминова

Employee of the Massachusetts Institute of technology was придуманспециальный alarm clock, able to run. This invention has acted according to the rule: «get up and go to». It was created specifically for people who love to sleep and several times перезаводят alarms, to extend his dream.

The alarm clock is ringing at a certain time, and when a man stretches out his hand to turn it off and still get some sleep, the device is running away. A person is forced to get up to turn off the annoying troublemaker.
You find it difficult to get up in the morning? A regular alarm clock is useless? Now, You're unlikely to проспите to work, because it is a nice running будильниквзбодрит You no less strong coffee! Have to run to turn it off, but it is not so easy!
After a few seconds after that, as Your hand touches the button, the alarm will go over the place and starts to run away from You, and then have to catch it on the flat, to disable the alarm. Thus, You not only to cheer up, but also teach yourself to a light charge!
Runaway alarm clock - original, and most importantly - a useful gift, which makes the morning truly cheerful!

Дмитрий Кондраков

The pridumanspetsialny alarm clock, able to run was the employee of Massachusetts Institute of Technology. This invention worked by the rule: "get up and catch up". It was created specially for people who like to have a sleep and several times перезаводят alarm clocks to prolong the dream.

The alarm clock rings certain time and when the person gives a hand to switch off it and a little more to have a sleep, the device simply escapes. The person is compelled to get up to switch off the importunate troublemaker.
It is difficult to you to get up in the morning? The usual alarm clock is useless? Now you hardly oversleep for work, after all this nice escaping будильниквзбодрит isn't worse than you strong coffee! It is necessary to run about to switch off it, and it isn't so simple!
In some seconds after your hand will concern the button, the alarm clock will dart off and will start escaping from you, and then it is necessary to catch it on all apartment to switch off a signal. Thereby, you not only quickly cheer up, but also accustom yourself to easy charging!
Escaping alarm clock – original, and the main thing – a useful gift which does morning rather vigorous!