Виталий И Эльвира Кравчун

Я насчет английского языка

Нужно создать 5 предложений по 5 типам вопросительных предложений в англ языке.
Получается придумать предложение и спросить о нем в пяти разных видах. В сумме 25 предложений, конечно много, но хотя бы чуть чуть)

Ольга Гусева

Our school basketball team lost their last game of the season.
1) Did our school basketball team lost their last game of the season? - общий
2) Who lost their last game of the season? - к подлежащему
3) Which game did our school basketball team lose? - специальный
4) Did our school basketball team lost their first or last game of the season? - альтернативный
5) Our school basketball team lost their last game of the season, didn't they? - разделительный

He has been working since morning.
1) Has he been working since morning?
2) Who has been working since morning?
3) How long has he been working?
4) Has he been working since morning or only for an hour?
5) He has been working since morning, hasn't he?

I spoke to him yesterday.
1) Did you speak to him yesterday?
2) Who spoke to him yesterday?
3) When did you speak to him?
4) Did you speak to him yesterday or the day before yesterday?
5) You spoke to him yesterday, didn't you?

He will come here tonight.
1) Will he come here tonight?
2) Who will come here tonight?
3) Where will he come tonight?
4) Will he come here tonight or tomorrow morning?
5) He will come here tonight, won't he?

We spent our leave in Turkey.
1) Did you spend your leave in Turkey?
2) Who spent his leave in Turkey?
3) Where did you spend your leave?
4) Did you spend your leave in Turkey or in Tunis?
5) You spent your leave in Turkey, didn't you?

Лаврентий Лубягин

на сколько мне известно, существует только 4 типа вопросов. если надо, могу скинуть теорию по их составлению (рукопись)