Сергей Артамонов

помогите с определением времени

1) Listen! Someone ( to knock) at the door
2)She just (to boil) an egg
3)The telegram arrived five minutes after you (to leave) the office
4)If the water (not to be) cold, we shall swim
5)Margaret (to write) letters all yesterday morning
6)Come at 7 o'clock. The director (to sign) all documents by that time
7)I usually (to drove) to my work

Сергей Свитко

Всё, девонька! Больше подсказок не будет!
На Ваш предыдущий вопрос Надежда Егорова дала Вам шикарную ссылку.
Почему бы Вам не попытаться разобраться, дать свой вариант, а уж потом мы.. . чем можем - поможем?

Николай Тимофеев

1) Listen! Someone is knocking at the door
2) She has just boiled an egg
3) The telegram arrived five minutes after you left/had left the office
4) If the water is not cold, we shall swim
5) Margaret was writing letters all yesterday morning
6) Come at 7 o'clock. The director will have signed all documents by that time
7) I usually drive to my work