Мария Николаева

Помогите с заданьицем по английскому! Никак не разберусь

Замените, где возможно, существительные с предлогом of формой притяжательного падежа:
The opinion of the lawyer, the signature of the judge, the conclusions of the expert, the office of legal consultants, the notebook of investigator, the absence of law, the courts of magistrates, a set of rules.

Alihandro

The lawyer's opinion, the judge's signature, the expert's conclusion, the legal consultants' office, the investigator's notebook, the absence of law, the courts of magistrates, a set of rules.