Lemand

нужна помощь! Найдите предложения, где сказуемое стоит в Passive Voice, переведите их на русский язык и определите в

1.Julian Chilvers set a world record in Rubic Cube Championship.
2.We pollute the air we breathe in.
3.This plant was built in 1980.
4.Ann read and learnt the rhyme by heart.
5.This question will be discussed at the next meeting.

Андрей Щипилов

3. This plant was built in 1980. - Этот самолет был построен в 1980 году. 5. This question will be discussed at the next meeting. - Это вопрос будут обсуждать на следующем собрании.