Evgeniya Poznikova

помогите тест решить. пожайлусто очень нужно!

1. Вставьте нужное слово ‘Have you … your homework?’ ‘Not yet.’ A done B made 2. Вставьте нужное слово The woman …… us she was a reporter A said B told
3. Вставьте в пропуски нужный модальный глагол I … … go to the bank yesterday to get some money. A must B had to
4. Вставьте слова с нулевым или определённым артиклем соответственно What time does ………start in the morning in your country? A the school B school
5. Завершите разделительный вопрос
You have been to Paris, …………?
A do you? B haven’t you? C have you?
6. Вставьте в пропуски модальный глагол I’m not ready yet but you ……………wait for me. You can go now and I’ll come later.
A needn't B mustn’t C didn’t have to
7. Вставьте в пропуски нужное местоимение
Do you know ……………..about politics?
A something B anything C nothing
8. Отметьте предложение, которому соответствует перевод
Я доволен, что принял участие в обсуждении этого проекта.
A) I am glad to take part in the discussion of this project.
😎 I am glad to have taken part in the discussion of this project.
C) I am glad to be taking part in the discussion of this project.
9. Поставьте глагол в нужной форме. Учтите, что условие нереальное
If there wasn’t so much traffic, the air ………. cleaner.
A will be B would be

10. Вставьте в пропуски местоимения
‘Look at those birds!’ ‘Birds? Where? I can’t see …..birds’.
A any B no C some

Екатерина Нестерова

Оооооооооооооооо.... Ну это на долго....

Марк

А
В
Doesn't have to
B
В
А