Антонина

выберите правильную форму глагола

Выберите правильную форму глагола, учитывая сослагательное наклонение
1. It is necessary that you (will translate, should translate) the text.
2. The engineer proposed that the test (to be, should be) repeated.
3. Metal parts are tested for defects lest they (shouldn’t, should) fail in opera-tion.
4. If you (translated, had translated) the text yesterday you would be ready now.
5. If it weren't for their children we (went, would go) to the seaside.
6. I wish I (will buy, hadn’t bought) this car.

Ольга Дегтярь

1. should translate 2. should be 3. shouldn't 4. had translated 5. would go
6. hadn't bought