Кирилл

запуталась с инфинитивом=(((help!!

How fortunate he is (to travel)all over the world and (to see)much of it
How fortunate he is to travel all over the world and see much of it
или все же to be travelling???

Диана Хасбиева

о прошлом: How fortunate he is to have traveled all over the world and have seen so much of it.
о настоящем: How fortunate he is to be traveling all over the world and seeing much of it.
о настоящем и будущем: How fortunate he is to travel all over the world and see much of it.