Кристина Остроух

где можно найти сокращённый сюжет мультфильма рапунцель на английском языке? гуглил ничего не вышло

Екатерина Мясникова

На английском краткое содержание будет называться Synopsis используется для краткого пересказа содежания. Есть совсем короткое как тут: The magically long-haired Rapunzel has spent her entire life in a tower, but now that a runaway thief has stumbled upon her, she is about to discover the world for the first time, and who she really is.
А есть поподробнее: Tangled

Arman

Рапунцель (eng of Rapunzel) is a main heroine of film and unusual princess possessing for free to cure through the long 21-meter hair. In childhood she was stolen by a spiteful woman is a mother Готель, to use the hair of girl for the rejuvenation, and hid Рапунцель in the high tower hidden from stranger eyes, where a girl lived all conscious life. But by an unhappy young lady, naming Рапунцель is impossible. Once a girl firmly decided to do away with seclusion and take a step to meet the adventures, and when in her tower a charming robber Флин finds refuge Райдер, she grasps at this chance and sets forth for wandering to meet the dream. On a road to her Рапунцель begins to understand that growingly falls in love in Флина, and also that she - once a long ago disappearing princes

Татьяна Туманина

спасибо Красная Шапка за ответ