Анастасия Сидельская

Помогите подобрать примеры

Нужно подобрать по 10 примеров к таким правилам английского языка:
1. The final -l is doubled if it's not preceded be a vowel letter expressing short vowel sound(to travel-travelled)
2.The final -y is changed into i before adding the suffix -ed if it's preceded by a consonant letter(to try-tied)
3.The letter -r is doubled if the final syllable is stressed(prefer-preferred) но так же нужны примеры когда не удваивается (offer-offered)
Заранее спасибо

Сергей Мартыновский

deny - denied
rely - relied
satisfy - satisfied
occur - occurred