Евгений Дёмичев

Помогите с английским пожалуйста! СРОЧНО!

Как читается диалог?
Пример: ис ит эни гуд (третья строчка) .
Whats that book youre reading?
Its a new story by Alexandra Marinina.
Is it any good?
Of course it is. I enjoy all the books by this author. And why do you sound so skeptical? Dont you read Marinina?
No, i dont. I prefer Boris Akunin.
I think these two authorshave a lot in common. They both write crime stories.
Thats not as I see it. I think Akunin and Marinina are very difficult to compare. Akunin mostly writes about the past and describes things in rather dark colours, but I still like him.

Djonik

Вотс зет бук ё ридинг?
тис э нью стори бай *имя русское, читается как русское*
из ит эни гуд
оф кос ит из. ай энджой ол зе букс бай зис аусор. энд вай ду ю саунд соу скептикал? донт ю рид Маринина?
ноу, я донт. ай префе Борис Акунин.
ай синк зис ду аусорс хэв э лот ин коммон. зей боус райт крайм сторис.
зетс нот эс ай си ит. ай синк Акунин энд Маринина а вери дификалт ту сомпеа. Акунин моустли райтс эваут зе паст энд дискрайбс сингс ин рейзе дак колорс, бат ай стил лайк хим.

Dont you read Marinina? - а вот здесь у Вас время неправильное. вернее будет исопльзовать Present Perfect со словом ever (эвер) .
Have you ever read Marinina?