Олеся

мне нужен коротко на английском языка написать про дювмовочку

Ли Иодо

Well familiar to us from childhood book «Thumbelina» full of interesting, exciting adventures of a tiny girls that appeared in the light of a beautiful flower. It was tender and timid, but, as we see from the history, courageous and brave.

«Thumbelina» - this is a lovely story about the eternal confrontation of good and evil. Sweet and touching the heroine of the book gets into the most dangerous life conflict: a rough and lazy Toad steals and is going to conduct it under the crown, beetle kills her in a completely alien to her world, greedy Mole makes her prisoner in his gloomy and dark hole. But, happily avoiding all dangers, Thumbelina, all the same, finds true happiness.

And this successful denouement of history is not at all accidental, because each tale teaches us good. And we are perfectly aware that Thumbelina, patiently and selflessly caring for in distress Swallow, deserves better than until the end of days remain wife of the old and the petty Mole.

This fairy tale is another proof of the fact that, as stated in the old English saying goes, good things happen only with good people. And, зачитываясь this interesting magic history, we sincerely believe that happiness awaits everyone, who is kind and courageous, who are ready for self-sacrifice for the sake of another. Only remaining moral person, adhering to the true moral values, people can avoid the danger, and the hope for a better he will be reliable support.

Fairy-tale «Thumbelina» - this is a good lesson for all those who are greedy, lazy and seeks to easy money. And, from the very first lines of the history of being on the side of good and sweet heroine, we clearly understand, that all her troubles will end, and it will be peace and love. So the meeting with the Prince of the elves is for Thumbelina beautiful and happy ending, because she really deserves the happiness of being loved.

Если на русском, то:

Хорошо знакомая нам с детских лет книга «Дюймовочка» полна интересных, увлекательных приключений крошечной девочки, появившейся на свет из прекрасного цветка. Она нежна и трепетна, но, как видим мы из дальнейшей истории, смела и отважна.

«Дюймовочка» – это прелестная история об извечном противостоянии добра и зла. Милая и трогательная героиня книги попадает в самые опасные жизненные коллизии: грубая и ленивая Жаба похищает и собирается вести ее под венец, Жук уносит ее в совершенно чуждый ей мир, жадный Крот делает ее пленницей в своей мрачной и темной норе. Но, счастливо избегая всех опасностей, Дюймовочка, все же, находит свое истинное счастье.

И эта удачная развязка истории вовсе не случайна, ведь каждая сказка учит нас добру. И мы прекрасно осознаем, что Дюймовочка, терпеливо и самозабвенно ухаживающая за попавшей в беду Ласточкой, заслуживает лучшей участи, нежели до конца дней оставаться супругой старого и мелочного Крота.

Эта сказка – еще одно доказательство того, что, как говорится в старой английской пословице, хорошее случается лишь с хорошими людьми. И, зачитываясь этой интересной волшебной историей, мы искренне верим, что счастье ожидает каждого, кто добр и отважен, кто готов на самопожертвование ради друга. Лишь оставаясь нравственной личностью, придерживаясь истинных моральных ценностей, человек может избежать опасности, и надежда на лучшее будет ему надежной опорой.

Сказка «Дюймовочка» - это хороший урок для всех тех, кто жаден, ленив и стремится к легкой наживе. И, с самых первых строк истории находясь на стороне доброй и милой героини, мы отчетливо понимаем, что все ее злоключения непременно закончатся, и она обретет мир и любовь. Так встреча с Принцем эльфов становится для Дюймовочки прекрасным и радостным финалом, ведь она действительно достойна счастья быть любимой.