Екатерина Широкова

Напишите английским языком, только русскими буквами.

Many animals smell with their noses and taste with their tongues, but there are some animals that have a strange way of smelling and tasting. The butterfly tastes with its feet, and the octopus with its tentacles! The earthworm uses its whole body to taste while the snake uses its tongue not only to taste, but also to smell everything around it!

D M G

Лет ми спик фром май харт.

Мэни энималз смелл виз зейр ноузез энд тейст виз зейр тонгс, бат зеар а сам энималз зэт хэв э стрейндж вэй оф смеллинг энд тейстинг. Зэ баттерфлай тейстс виз итс фиит энд октопус виз итс тентаклз! Зэ ёрсворм юзез итс вхоул боди ту тэйст вайл зэ снейк юзез итс тонг нот ту онли ту тейст, бат олзо ту смелл еврисинг эраунд ит!

Уффф...