Виталий Куликов

Помогите, пожалуйста, найти суффиксы и префиксы в англ. словах..

recently, government, relationship, partner, manager, management, performance, instruction, collective, interested, production, produced, running, monthly.

Яна Минакова

recently, government, relationship, partner, manager, management, performance, instruction, collective, interested, production, produced, running, monthly.
RecentLY,-ment,-ship,-er,-er,-ment,-ance ,-tion,-ive,-ed,-tion,-ed,-ing,-lyl