Саша

Кто знает помогите пожалуйста!

Наипишите правильную форму глагола To be в конструкции there is/there are. 1) ...many students at the party yesterday? 2) There ...also several kitchen units (полки) in my kitchen. 3) Give me some salt, please. There ...little salt in the soup

Бауыржан

1) WERE THERE many students at the party yesterday? 2) There ARE.also several kitchen units (полки) in my kitchen. 3) Give me some salt, please. There IS little salt in the soup