Нина

Как сказать по английски?

Фильм, который я недавно видела, был страшным и завораживающим.
Книга, которую я недавно читала, была интересной, (но сложной для восприятия)
Музыка, которую я недавно слушала была красивой.

Алексей Коннов

Ответ
The film,which I recently saw was a scary and fascinating.
The book I recently read, was interesting,(but difficult).
Music I listened to was beautiful.

Эдуард Титов

The film,which I recently saw was a scary and fascinating. The book I recently read, was interesting,(but difficult) Music I listened to was beautiful.

Татьяна Нащинская

The film, which I recently saw was frightening and fascinating.
A book I recently read was interesting (but difficult to grasp)
The music I listened to recently was beautiful.