Максудбек Мамаджонов

Пожалуйста, помогите решить тест по английскому языку!!!

1. Domination, or explicit subordination of one syntactic component by another, is otherwise known as:
a)parataxis
b)hypotaxis

2. The main types of connections between the words inside the phrases are: “coordination”, “subordination”, and “…”.

3. Define the mode of realization of connections between the words in the following phrases:
A. came late а) agreement
D. answered me b) government
C. these books с) adjoining
D. has already answered d) enclosure

4. Name the three basic differential features of the sentence as a lingual unit: the sentence is the only lingual unit characterized by “…”, “…”, and “…”.

Бедняжка! Как они над тобой издеваются. Такую туфту заставляют заучивать.

Ксения Житькова

1.b 2.asyndetic(см. учебник) 3.A-c B-b C-a D-d 4.the theme, the rheme, the transition(последний могу ошибаться, по учебнику смотри)