Алексей Симонов

помогите из текста составить 5 вопросов по английскому на английском плиз

По этому тексту нужно составить 5 вопросов на английсок. заранее всем благодарна ( снизу есть перевод) Last Saturday I went to the Bolshoi. This theatre is famous for its operas and ballet performances with the best Russian singers, ballerinas and ballet dancers.I went to hear the opera "Boris Godunov". The cast of the actors who performed in the opera was excellent. I was 15 minutes late and when I entered the house a famous singer was singing the part of Boris. His performance was extremely convincing and dramatic. There was a lot of feeling in the performance. When the opera was over there were a lot of curtain calls for him. The opera impressed me greatly. I was very excited.There are a lot of places in Moscow where theatre-goers can enjoy drama performances, folk song concerts or concerts of pop music. Everywhere you can see a lot of programmes with the most popular actors and actresses.Every year a lot of Russian people and foreign visitors come to Moscow to enjoy great art of Russian actors. But very often it's almost impossible to buy tickets at the theatre booking offices especially if you want to have seats in the stalls or in the dress circle. That's why it is better to book seats in advance.Next month I'm going to the Art Theatre to see the famous classical play "Mary Stuart", where some stars of Russian stage are playing.В прошлую субботу я был в Большом театре. Этот театр славится своими операми и балетные спектакли с лучшими русскими певцами, балерин и артистов балета. Я пошел послушать оперу "Борис Годунов". Актерский состав актеров, которые проводили в опере был превосходным. Я опаздол на 15 минут и когда я вошел в зал то известный певец пел партию Бориса. Его выступление было очень убедительным и драматичным. Было много чувства в спектакле. Когда опера была там было много звонков занавес для него. Опера произвела на меня огромное впечатление . Я был очень взволнован. Есть много мест в Москве, где театралы могут насладиться драматическими спектаклями, концертами народной песни или концертами поп-музыки. Везде можно увидеть много программ с самыми популярными актерами и актрисами. Каждый год много русских людей и иностранных туристов приезжают в Москву, чтобы насладиться великим искусством русских актеров. Но очень часто это почти невозможно купить билеты в кассах театра особенно бронирование, если вы хотите иметь места в партере или в бельэтаже. Именно поэтому лучше забронировать места заранее. В следующем месяце я собираюсь посетить Художественный театр, чтобы увидеть знаменитую классическую пьесу "Мария Стюарт", где играют некоторые звезды русской сцены.

Оксана

1. When did you go to the Bolshoi Theatre last time? 2. What did you see there? 3. What did you like in The opera "Boris Godunov" best of all? 4. Where can theatregoers enjoy arts in Moscow? 5. What theatre would you like to visit in the next time?