Павел Чеберяк

Помогите составить вопросы по тексту на английском?

These days people travel a lot. They travel at home and abroad. They want to see new places and to meet new people. Sometimes they travel on business, but often they go to places for holidays. In summer a lot of people like to go to the sea or stay at the lake or near the river. There they can enjoy swimming, boating and fishing and stay in the sun. In winter people sometimes go to the mountains to ski. It is always nice to be in the forest. Forests, lakes, seas and mountains are very beautiful places. People often take pictures of the places they visit and show them to their friends. When people go abroad they usually visit interesting places, castles, old towns and museums.
People travel by plane, by train, by car or by sea. Travelling can be very pleasant or not very pleasant but it is usually interesting.

В эти дни люди путешествуют много. Они путешествуют дома и за границу. Они хотят видеть новые места и встретить новых людей. Иногда они ездят по делам, но часто они идут в места для праздников. Летом большому количеству людей нравится идти в море или оставаться в озере или около реки. Там они могут любить плавать, плавая на лодке и ловя рыбу и остаться на солнце. У зимних людей иногда идут в горы, чтобы покататься на лыжах. Всегда хорошо быть в лесу. Леса, озера, моря и горы - очень красивые места. Люди часто снимают места, они посещают и показывают их своим друзьям. Когда люди уезжают за границу, они обычно посещают интересные места, замки, старые города и музеи.
Люди путешествуют самолетом, поездом, на машине или морским путем. Путешествие может быть очень приятным или не очень приятным, но это обычно интересно.

Денис

Why do people travel a lot?
Do people like to go to the sea?
Do people go tj the mountains to ski or to skate?
People often take pictures of the places they visit and show them to their friends,don't they?