Мария Ермилова

помогите перевести текст пожалуйста срочно

When banks handle documents in order to obtain acceptance and/or payment, following the instructions given to them, this is called ''collection''. The exporter ( or drawer) present to his bank ( called remitting bank) an application form with the documents attached. This bank makes out a collection order and passes it over to its correspondent bank in the country of the importer (or drawer). The correspondent bank or some other bank (called collecting) may present the documents to the importer or pass them over another collecting bank (called presenting). This presenting bank present the documents to the importer(or drawer). Collecting banks do not take responsibility for acceptance or payment.
There exist two types of collections. Collections may be documentary or clean. The documentary collection is the collection of commercial documents or the collection of only financial documents is called clean. Commercial documents are: invoices, bills of lading, waybills and certificates. Financial documents are: bills of exchange, promissory notes, cheques and payment receipts.

Мария Нургалиева

Когда банки обработки документов в целях получения акцепта и/или платежа, следуя инструкциям, приведенным в них, это называется "коллекция". - Экспортера ( или в ящик стола) представить в свой Банк ( называемый Банк ремитент) заявление с прилагаемыми документами. Этот Банк делает из коллекции заказ и передает его Банк-корреспондент в стране импортера (или в ящик стола) . В корреспондентском банке или другой Банк (называемый сбор) , могут представить документы импортеру или передайте его еще инкассирующего банка (называется представлением) . Это представление Банк предъявить документы импортеру (или в ящик стола) . Сбор банки не берут на себя ответственность за акцепта или платежа. Существуют два типа коллекции. Коллекции могут быть документально или чистой. Документарное инкассо-это инкассо коммерческих документов или коллекции только финансовые документы, называется чистой. Коммерческие документы: счета-фактуры, накладные, товарно-транспортные накладные и сертификаты. Финансовые документы: векселя, простые векселя, чеки и квитанции об оплате.